Chociaż jazda na rowerze jest przyjemna i uwielbiana przez wiele osób, zdarza się, że nie można z jakiegoś powodu udać się na rower. Może to być związane z pogodą, porą roku, porą dnia lub nieposiadaniem sprawnego roweru. Rower stacjonarny sprawdzi się w każdej z tych sytuacji, a do tego można ustawić go w swoim pokoju i ćwiczyć te same partie mięśni nie ruszając się z domu.
Jakie partie mięśni rozwija rower stacjonarny?
Jazda, albo raczej trening na rowerze stacjonarnym ćwiczy wiele partii mięśniowych, dlatego używanie tego przyrządu jest bardzo korzystne dla zdrowia i sylwetki. Rower stacjonarny (www.marbo-sport.pl) wprawia w ruch i rozwija mięśnie:
– ramion
– pośladków
– ud (czterogłowy i dwugłowy)
– brzucha
– grzbietu
– łydek
Regularne ćwiczenia wzmocnią i pięknie wymodelują sylwetkę.
Zalety roweru stacjonarnego
Poza korzystnym wpływem na organizm, kolejną zaletą tego akcesorium jest możliwość ustawienia go we własnym domu lub skorzystania z niego na siłowni, niezależnie od pory dnia, pogody lub pory roku. Można na nim przebyć trasę długości wielu kilometrów, nie martwiąc się o to, czy będzie się miało siłę na powrót rowerem w drugą stronę – można zejść z niego w każdej chwili.
Do tego nie trzeba pompować opon, ani uważać na pieszych i samochody. Nie jest potrzebna specjalna karta rowerowa, ani znajomość przepisów ruchu drogowego.
Rodzaje rowerów stacjonarnych
Można wyróżnić kilka rowerów stacjonarnych dostępnych na rynku. Są to:
– rower pionowy
– rower poziomy
– rower do spinningu
Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pionowym najbardziej przypominają jazdę na zwykłym, dwukołowym rowerze. Są proste w użytkowaniu oraz wygodne, najczęściej spotykane.
Rowery stacjonarne poziome to specjalistyczne sprzęty, które zajmują nieco więcej miejsca niż rowery pionowe. Posiadają wygodne oparcie i pozwalają na mocniejszy trening brzucha.
Trening na rowerze do spinningu jest wskazany osobom najbardziej zaawansowanym w tego typu ćwiczeniach. Siedzenie jest wąskie, a pozycja pochylona do przodu. Ten typ ćwiczeń można porównać do jazdy rowerem szosowym, a nie rekreacyjnym.
Inny podział rowerów stacjonarnych to rozdzielenie ich ze względu na mechanizm:
– rower magnetyczny
– rower mechaniczny
Ten pierwszy typ jest zdecydowanie droższy. Opór uzyskiwany podczas jazdy wynika z obecności magnetycznego hamulca, a nie z fizycznego tarcia koła zamachowego, jak w przypadku drugiego typu roweru. Zaletą magnetycznej wersji roweru stacjonarnego jest fakt, że jest cichszy, niż mechaniczny.
Warto podjąć się treningu na rowerze stacjonarnym najbardziej dopasowanym do potrzeb danej osoby, ponieważ jest to świetny trening dla wielu partii mięśniowych.