Czy warto korzystać z roweru stacjonarnego

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego trybu życia. Istotne jest jednak, by zdecydować się na taki rodzaj ćwiczeń, który będzie sprawiał radość. Dzięki temu treningi wejdą w nawyk i wykonywane będą z przyjemnością. Bardzo dobrą opcją dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze sportem jest rower stacjonarny ze sklepu sportowego.

Korzyści płynące z jazdy na rowerze stacjonarnym

Rower stacjonarny to jeden z najpopularniejszych sprzętów treningowych. Można znaleźć go zarówno na siłowniach, jak i w domach wielu Polaków. Regularna jazda to świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Wystarczy usiąść i zacząć pedałować. Stopień intensywności to kwestia indywidualna. Wielu ludzi trening na rowerku łączy z czytaniem ulubionej książki bądź serialem w telewizji. Inni zaś preferują interwały i bardzo szybką jazdę. Utrata kilogramów to nie jedyny plus korzystania z rowerka stacjonarnego. Taki rodzaj treningu cardio zwiększa również wydolność płuc, poprawia pracę serca, kondycję i siłę organizmu. Pierwsze efekty można zauważyć już zazwyczaj po miesiącu treningów. Ważne jednak by były one regularne, a więc wykonywane przynajmniej trzy razy w tygodniu. Widoczne będzie zarówno wysmuklenie sylwetki (zwłaszcza dolnych partii), jak i zwiększenie wytrzymałości organizmu.

Jaki rowerek stacjonarny wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków treningowych. Niektóre z nich różnią się między sobą znacznie. Przed zakupem sprzętu należy zadać sobie pytanie, jakie potrzeby oraz oczekiwania mamy względem tego urządzenia. Inny rower wybierzemy do intensywnych i częstych treningów, niż do spokojnej jazdy od czasu do czasu. Jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych?

– Rower stacjonarny pionowy to najpopularniejsza wersja tego sprzętu treningowego. Przypomina jazdę na rowerze klasycznym. Zwykle posiada szerokie, wygodne siedzenia oraz możliwość zmiany oporu. 

– Rower stacjonarny poziomy to dobra opcja dla ludzi zmagającymi się z bólami kręgosłupa. Zajmuje wprawdzie więcej miejsca niż jego pionowa wersja, jednak wygodne siedzenie zapewnia oparcie plecom, angażując do pracy podczas treningu mięśnie brzucha.

Rower stacjonarny spinningowy to idealna opcja dla osób chcących trenować intensywnie, wręcz wyczynowo. Ich działanie najczęściej oparte jest na mechanicznym oporze, który stosowany jest na kole zamachowym z przodu urządzenia. Dzięki temu opór, jaki można uzyskać podczas jazdy, jest bardzo duży. Możliwa jest też jazda w pozycji stojącej.

Sprzęt dla każdego

Różnorodność modeli rowerów stacjonarnych dostępnych w sklepach sprawia, że jest to sprzęt uniwersalny. Wybrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb szybko przyniesie efekty. Sama jazda zaś będzie sprawiać radość i satysfakcję.